Skidserie deltävling 1 – Robertsfors

19 februari, 2016 | Kategori: Skidserie 2016 | Leave a comment

Hämtat från NDSK webbsida:

”Skidseriepremiären kördes i perfekta förhållanden, minus 5 grader och hårda fina spår. Både skate- och klassisk teknik var tillåten i första deltävlingen. Totalt 152 startande varav 109 i tävlingsklasserna. Robertsfors IK hade flest startande (51) med Norum-Djäkneboda SK på andra plats (29) och IK Klintarna trea (24).”

(hämtat från http://www4.idrottonline.se/Norum-DjaknebodaSK-Skidor)

Klass Plats Namn Klubb Tid
D 0-5 500m 1 Vega Malmèn RIK 07:07
  2 Svea Sundstöm RIK 09:34
  3 Adelia Morrison IKK 10:06
  4 Ebba Jonsson IKK 10:42
  5 Rut Johansson IKK 13:15
         
D6- 500m 1 Hilma Sjölund BGOIF 03:22
  2 Holly Vesterlund BSK 04:24
  3 Vendela Jonsson IKK 04:26
  4 Ottilia Lindgren BSK 04:27
  5 Ebba Isberg NDSK 05:08
  6 Tove Normark IKK 05:16
  7 Hilma Andersson SSK 05:18
  8 Vendela Eklund Ivarsson RIK 06:29
  9 Astrid Seidel RIK 08:26
  10 Ottilia Stefansson NIF 10:27
  11 Elsa Åström SSK 12:50
         
D7- 500m 1 Maja Åhman SSK 03:42
  2 Ella Nygren BSK 03:51
  3 Astril Dugdale BSK 04:01
  4 Alicia Brömster BGOIF 04:49
  5 Irma Bjurdam NDSK 05:03
         
D8- 500 1 Emilia Jonsdotter IKK 03:05
  2 Celina Nilsson RIK 03:16
  3 Elise Jonsson IKK 03:19
  4 Klara Skoglund SSK 03:47
         
D9- 1,5km 1 Matilda Lundgren NDSK 07:24
  2 Ebba Eklund NDSK 8:00
  3 Hanna Lundberg SSK 8:25
  4 Iris Sundström RIK 8:50
  5 Agnes Wiklund NDSK 8:54
         
D10- 1,5km 1 Rut Bjurdam NDSK 7:31
  2 Ida Olofsson IKK 7:54
  3 Tove Nygren BSK 7:58
  4 Milla Lyxell RIK 8:13
  5 Lina Åhdin Wallmark RIK 8:15
  6 Nellie Öhman SSK 8:28
  7 Johanna Forsgren RIK 11:14
         
D11- 1,5km 1 Tea Wiklund NDSK 7:15
  2 Wilma Jonsson RIK 7:17
  2 Signe Nilsson RIK 7:17
  4 Ellen Linden SSK 10:28
  5 Hilma Johansson IKK 10:42
         
D13-2,5km 1 Elsa Åhman RIK 11:05
         
D15-5km 1 Cornelia Nilsson RIK 26:28
         
D16-5km 1 Matilda Nilsson IKK 21:53
         
D17-18 5km 1 Nora Bäckström RIK 17:18
         
D 19+ 2,5km 1 Åsa Bäckström RIK 15:00
         
D19+ 5km 1 Tove Bäckström RIK 17:20
  2 Elisabeth Eklund NDSK 21:22
  3 Maria Isberg NDSK 23:36
  4 Mia Holmström NDSK 25:23
         
H0-5 500m 1 Ralf Lyxell RIK 8:04
  2 Hjalmar Dahlgren BSK 9:00
  3 Vidar Sandberg NIF 13:03
  3 Olle Rönnlund Botsmark 13:03
  5 Wiggo Bergqvist IKK 15:25
  6 William Lindberg RIK 16:35
  7 Wille Andersson RIK 18:36
  8 Eskil Åhman RIK 22:09
         
H6-500m 1 Arvid Engström NDSK 2:49
  2 Malte Engström NDSK 2:52
  3 Arvid Jonsson IKK 3:32
  4 Calle Eklund NDSK 4:46
  5 Emil Jonsson IKK 5:47
  6 Wilmer Åhdin Wallmark RIK 8:40
         
H7-500m 1 William Rönnlund Botsmark 2:54
  2 Tim Hermansson BGOIF 4:12
  3 Aron Isaac BSK 4:57
  4 Vilmer Malmèn RIK 5:57
  5 Elliot Lindberg RIK 6:15
         
H8-500m 1 Gustav Westerlund BSK 2:16
  2 Leo Lindgren BSK 2:38
  3 Oskar Jonsson NDSK 2:42
  4 Sixten Johansson IKK 3:13
  5 Klas Sundström RIK 3:26
  6 Isak Dahlgren IKK 3:43
  7 Ruben Lindh BSK 3:47
  8 Edvin Kärnestad NDSK 4:04
  9 William Jonsson RIK 4:45
         
H9-1,5km 1 Gustav Hallöf NDSK 8:16
  2 Sixten Eriksson BSK 8:23
  3 Ossian Lindgren BSK 8:31
         
         
H10-1,5km 1 Viktor Jonsson RIK 7:14
  2 Noa Viklund RIK 7:57
  3 Alvin Hedman RIK 8:16
  4 Helmer Sjölund BGOIF 8:45
  5 Danial Khader RIK 9:28
  6 Melker Brömster BGOIF 10:11
         
H11-1,5km 1 Melker Lindgren BSK 5:55
  2 Casper Rönnlund Botsmark 6:05
  3 Erik Lundgren NDSK 7:04
  4 Emil Åhman RIK 7:05
  5 Samuel Skoglund SSK 7:53
  6 Lukas Andersson RIK 8:00
  7 Mohammad Reza Rezai RIK 9:52
         
H12-2,5km 1 Hugo Jonsson IKK 11:39
  2 Arvid Jonsson NDSK 12:08
  3 Edvin Jonsson BGOIF 17:06
         
H13-2,5km 1 Timon Andersson RIK 11:46
         
H15-5km 1 Manfred Gradin RIK 25:46
         
H19+ 2,5km 1 Lasse Hermansson RIK 13:54
         
H19+ 5km 1 Johan Westerlund BSK 20:00
  2 Martin Persson BSK 23:11
         
H19+ 10km 1 Patrik Jonsson NDSK 30:03
  2 Andreas Olofsson Jalles TC 30:21
  3 Per Engström NDSK 31:48
  4 Robert Eriksson Jalles TC 31:51
  5 Peter Nilsson RIK 32:10
  6 Bengt Näsholm Jalles TC 34:37

 

Klubb Tävlande Motion Total
RIK 36 15 51
NDSK 20 9 29
IKK 16 8 24
BSK 15 7 22
Sikeå SK 8 4 12
BGOIF 6   6
Botsmark 3   3
Jalles TC 3   3
Nysätra IF 2   2
IFKÅ 0   0
Total 109 43 152

Comments are closed.