Skidserie deltävling 2 – Bygdsiljum

19 februari, 2016 | Kategori: Skidserie 2016 | Leave a comment

Hämtat från NDSK webbsida:

”Bygdsiljums sportklubb stod som arrangör i den andra deltävlingen i Robertsfors skidserie. 86 tävlande och 45 motionärer (Totalt 131st, MYCKET bra!!) trots kraftig blåst och snöfall. Flest deltagare hade IK Klintarna (31st) tätt före Bygdsiljum (30) och RIK trea (24). Nu till PROBLEMET! Som ni kanske ser så saknar en del åkare start och måltid. Dessa åkare har dock fullföljt loppet men ett missöde med ett sluttids papper ställer till det. Vi i Bygdsiljums sportklubb är väldigt ledsna för det som inträffat men det går inte att göra något åt, tyvärr. Vi föreslår att man ger alla åkare i de grupper som inte är kompletta 10poäng (delad förstaplats). Då är resultatet ”nollställt” inför nästa deltävling. //Krister, Andreas och Johan”

(hämtat från http://www4.idrottonline.se/Norum-DjaknebodaSK-Skidor)

Klass Född Namn   Tid Placering
           
D0-5 -11 Svea Sundström RIK   1
D0-5 -11 Vega Malmen RIK   1
D0-5 -12 Adelia Morrison IKK   1
D0-5 -12 Henny Andersson SSK   1
D0-5 -12 Rut Johansson IKK   1
D0-5 -12 Elsa Eriksson BSK   1
D0-5 -12 Ebba Jonsson IKK   1
D0-5 -12 Svea Lindgren IFKÅ   1
           
D6 -10 Tove Normark IKK   1
D6 -10 Vendela Jonsson IKK   1
D6 -10 Hilma Sjölund BGOIF   1
D6 -10 Holly Vesterlund BSK   1
D6 -10 Ottilia Lindgren BSK   1
D6 -10 Hilma Andersson SSK   1
D6 -10 Emmy Lindgren IFKÅ   1
           
D7 2009 Alicia Brömster BGOIF   1
D7 2009 Irma Bjurdamm NDSK   1
D7 2009 Maya Åhman SSK   1
D7 2009 Ella Nygren BSK   1
D7 2009 Astrid Dugdale BSK   1
           
D8 2008 Elise Jonsson IKK   1
D8 2008 Emilia Jonssdotter IKK   1
D8 2008 Celina Nilsson RIK   1
D8 2008 Klara Skoglund SSK   1
           
D9 2007 Ebba Eklund NDSK 00:08:29 1
D9 2007 Iris Sundström RIK 00:09:31 2
D9 2007 Hanna Lundberg SSK 00:10:17 3
           
D10 2006 Lina Ådin Wallmark RIK   1
D10 2006 Milla Lycksell RIK   1
D10 2006 Nellie Öhman SSK   1
D10 2006 Tove Nygren BSK   1
D10 2006 Ida Olofsson IKK   1
           
D11 2005 Wilma Jonsson RIK 00:07:47 1
D11 2005 Signe Nilsson RIK 00:08:35 2
D11 2005 Ellen Linden SSK 00:11:11 3
D11 2005 Wilma Johansson IKK 00:12:06 4
           
D13 2003 Emma Holmström Burträsk 00:00:00 1
           
D16 2000 Mathilda Nilsson IKK 00:23:25 1
           
D19+ 5km D19+ 5km Elisabeth Eklund NDSK 00:23:41 1
D19+ 5km D19+ 5km Mia Holmström NDSK 00:29:04 2
           
H0-5 2012 Vidar Sandberg Nysätra IF   1
H0-5 2011 Hjalmar Dahlgren BSK   1
H0-5 2011 Ralf Lycksell RIK   1
H0-5 2012 Olle Rönnlund Botsmark   1
H0-5 2011 Viggo Bergqvist IKK   1
H0-5 2012 Eskil Åman RIK   1
           
H6 2010 Emil Jonsson IKK   1
H6 2010 Hjalmar Eriksson BSK   1
H6 2010 Wilmer Ådin Wallmark RIK   1
H6 2010 Arvid Engström NDSK   1
H6 2010 Malte Engström NDSK   1
H6 2010 Calle Eklund NDSK   1
           
H7 2009 William Rönnlund Botsmark 00:04:14 1
H7 2009 Arvid Jonsson  IKK 00:05:10 2
H7 2009 Edvin Kärnestad NDSK 00:06:12 3
H7 2009 Aaron Isaac BSK 00:07:25 4
H7 2009 Vilmer Malmen RIK 00:08:18 5
           
H8 2008 Gustav Vesterlund BSK 00:04:01 1
H8 2008 Sixten Johansson IKK 00:04:27 2
H8 2008 Leo Lindgren BSK 00:04:34 3
H8 2008 Klas Sundström RIK 00:04:34 3
H8 2008 William Jonsson RIK 00:05:51 4
H8 2008 Isak Dahlgren IKK 00:06:29 5
H8 2008 Eliz Wallin BSK 00:07:32 6
           
H9 2007 Ossian Lindgren BSK   1
H9 2007 Sixten Eriksson BSK   1
H9 2007 Neo Harrinen SSK   1
           
H10 2006 Adam Wahlberg Burträsk   1
H10 2006 Melker Brömster BGOIF   1
H10 2006 Viktor Jonsson RIK   1
H10 2006 Noah Viklund RIK   1
H10 2006 Helmer Sjölund BGOIF   1
H10 2006 Dainal Khader RIK   1
           
H11 2005 Melker Lindgren BSK 00:06:56 1
H11 2005 Casper Rönnlund Botsmark 00:07:34 2
H11 2005 Emil Åman RIK 00:08:05 3
H11 2005 Samuel Skoglund SSK 00:09:14 4
H11 2005 Tage Mörk Grundström SSK 00:09:15 5
           
H12 2004 Arvid Jonsson NDSK 00:13:06 1
H12 2004 Hugo Jonsson  IKK 00:14:12 2
H12 2004 Edwin Jonsson  BGOIF 00:15:32 3
           
H16 2000 Gustav Jonsson IKK 00:26:01 1
           
           
H19+ 5km   Johan Vesterlund BSK 00:21:36 1
H19+ 5km   Martin Persson BSK 00:24:09 2
           
H19+ 10km Patrik Jonsson NDSK 00:34:29 1
H19+ 10km Pär Engström NDSK 00:37:23 2

 

Klubb Tävlande Motion Total
RIK 18 6 24
NDSK 11 6 17
IKK 17 14 31
BSK 17 13 30
SSK 10 5 15
BGOIF 5 1 6
Botsmark 3   3
Burträsk 2   2
Jalles TC 0   0
Nysätra IF 1   1
IFKÅ 2   2
Total 86 45 131

Comments are closed.