Skidserie deltävling 3 – Djäkneboda

19 februari, 2016 | Kategori: Skidserie 2016 | Leave a comment

Hämtat från NDSK webbsida:

”Tredje deltävlingen av Robertsfors Skidserie kördes i Djäkneboda med många deltagare. Totalt 124 deltagare är mycket bra eftersom vädret och skidföret inte var det bästa med ordentliga snömängder och blåst. Nära noll grader och nysnö gjorde att det blev svår-vallat! Flest deltagare hade arrangörsklubben NDSK (53st), tvåa blev Robertsfors IK (21) och delad trea blev Bygdsiljum och IK Klintarna (15).”

(hämtat från http://www4.idrottonline.se/Norum-DjaknebodaSK-Skidor)

Klass Sträcka Plats Namn Klubb Tid
D0-5 200m 1 Ebba Jonsson IKK 4.54
    2 Lovisa Englund RIK 7.24
    3 Vega Malme’n RIK 9.57
D6 500m 1 Hilma Sjölund Bgoif 7.06
    2 Vendela Jonsson IKK 7.50
    3 Ottilia Lindgren BSK 8.14
    4 Ebba Isberg NDSK 8.38
    5 Tove Normark IKK 9.49
D7 500m 1 Irma Bjurdamm NDSK 6.23
    2 Ella Nygren BSK 7.17
    3 Maja Åman SSK 7.33
    4 Ada Grundström NDSK 7.54
    5 Alicia Brömster Bgoif 12.44
D8 500m 1 Emilia Jonsdotter IKK 5.09
    2 Elise Jonsson IKK 5.29
    3 Celina Nilsson RIK 5.50
    4 Klara Skoglund SSK 7.15
    5 Elsa Ahnqvist NDSK 7.17
    6 Novalie Andersson IKK 7.26
D9 1,5km 1 Selma Andersson NDSK 7.07
    2 Matilda Lundgren NDSK 7.15
    3 Agnes Wiklund NDSK 8.02
    4 Hanna Lundberg SSK 9.05
D10 1,5km 1 Milla Lycksell RIK 7.15
    2 Nellie Öhman SSK 7.37
    3 Rut Bjurdamm NDSK 7.38
    4 Ida Olofsson IKK 8.15
    5 Tove Nygren BSK 8.20
    6 Lina Åhdin Wallmark RIK 8.45
    7 Ella Lindmark NDSK 8.55
D11 1,5km 1 Vilma Jonsson RIK 6.49
    2 Tea Wiklund NDSK 7.25
    3 Ellen Linde’n SSK 14.02
D12 2,5km 1 Moa Elvinsson Bgoif 12.25
    2 Frida Lindmark NDSK 13.25
D13 2,5km 1 Elsa Åhman RIK 12.52
D19+ 5km 1 Maja-Karin Isberg NDSK 22.57
    2 Mia Holmström NDSK 22.58
           
           
H0-5 200m 1 Sixten Andersson NDSK 6.04
    2 Olle Rönnlund  Botsmark 7.02
    3 Ebbe Grundström NDSK 7.36
    4 William Lindberg RIK 8.06
    5 Eskil Åhman RIK 10.02
H6 500m 1 Arvid Engström NDSK 5.19
    2 Malte Engström NDSK 5.31
    3 Hjalmar Eriksson BSK 6.50
    4 Emil Jonsson IKK 9.02
    5 Ludvig Marmsten NDSK 11.26
    6 Wilmer Åhdin Wallmark RIK 12.02
H7 500m 1 William Rönnlund Botsmark 4.54
    2 Arvid Jonsson IKK 5.53
    3 Tim Hermansson Bgoif 6.21
    4 Ted Lindmark NDSK 6.24
    5 Vilmer Malme’n RIK 9.22
    6 Elliot Lindberg RIK 15.40
H8 500m 1 Leo Lindgren BSK 4.43
    2 Oskar Jonsson  NDSK 4.54
    3 Ruben Lindh Bsk 6.07
    4 Edvin Kärnestad NDSK 6.48
H9 1,5km 1 Ossian Lindgren BSK 7.51
    2 Gustav Hallöf NDSK 7.53
    3 Sixten Eriksson BSK 9.03
    4 Sid Larsson NDSK 11.23
    5 Neo Harinen SSK 14.06
H10 1,5km 1 Viktor Jonsson RIK 6.32
    2 Arvid Asplund NDSK 7.28
    3 Alvin Hedman RIK 7.44
    4 Helmer Sjölund Bgoif 8.05
    5 Danial Khader RIK 8.54
    6 Melker Brömster Bgoif 9.45
H11 1,5km 1 Melker Lindgren BSK 5.40
    2 Casper Rönnlund Botsmark 6.06
    3 Erik Lundgren NDSK 7.14
    4 Emil Åhman RIK 8.20
    5 Arthur Ahnqvist NDSK 14.49
H12 2,5km 1 Filip Hallöf NDSK 11.41
    2 Hugo Jonsson IKK 12.36
    3 Arvid Jonsson NDSK 12.39
    4 Leonard Lycksell RIK 13.10
H19+  5km 1 Jens Wahlström NDSK 18.18
    2 Olov Nilsson NDSK 20.46
    3 Jens Marmsten NDSK 22.21
H19+  10km 1 Per Engström NDSK 33.16
    2 Magnus Wiklund NDSK 37.26
Klubb Tävlande Motion Total
RIK 17 4 21
NDSK 33 20 53
IKK 10 5 15
BSK 9 6 15
SSK 6 4 10
Bgoif 6 1 7
Botsmark 3   3
Burträsk 0   0
Jalles TC 0   0
Nysätra IF 0   0
IFKÅ 0   0
Total 84 40 124

Comments are closed.